MISE MNF (I)

MNF (I) - MULTI-NATIONAL FORCE - IRAQ

ČESKÁ ÚČAST DO PROSINCE 2008

Koaliční operace mnohonárodních sil Irák

Mezinárodní společenství bylo v zemi zastoupeno Koalicí mnohonárodních sil (Multi-National Force, MNF - Iraqi Freedom) a Výcvikovou misí NATO v Iráku (NATO Training Mission-Iraq, NTM-I).

Na Velitelství NATO Training Mission-Iraq byla v Badgádu Česká republika zastoupena dvěma důstojníky a jedním praporčíkem.

MNF působily v Iráku od března 2003, kdy byla zahájena operace Irácká svoboda (IRAQI FREEDOM). Hlavním úkolem MNF v Iráku byla stabilizace bezpečnostní situace, obnova bezpečnostního sektoru a základních správních funkcí země. Mandát pro působení MNF na území Iráku poskytovala rezoluce RB OSN č. 1637 ze dne 8. listopadu 2005.

Příslušníci 4. kontingentu Armády ČR v počtu 95 osob působili od prosince loňského roku v sestavě sil MNF-I v Iráku na základně COB (Contingency Operating Base) v Basře. Jejich hlavním úkolem byla nepřetržitá ochrana a ostraha hlavního vstupního kontolního stanoviště do základny. Dne 31. května 2008 ukončili plnění operačního úkolu a následně 3. června byl zahájen jejich přesun do České republiky.

V pátek 27. června 2008, se do České republiky vrátilo posledních 31 vojáků včetně velitele majora Jiřího Hrazdila. "Na základnu během našeho působení bylo provedeno více než 300 raketových útoků. Bohužel nás postihlo i jedno zranění, ale díky schopnostem a připravenosti vojáků, kteří poskytli zraněnému okamžitou pomoc, vše nakonec dopadlo dobře," popisoval bezpečnostní situaci po příletu major Hrazdil.

Čeští vojáci plnili stanovené úkoly na základně COB od ledna 2007. Celkem se zde za tu dobu vystřídalo na 400 osob. Návratem poslední části 4. kontingentu bylo 27. června 2008 ukončeno působení Armády České republiky v irácké Basře.

5. kontingent AČR v misi

Začátkem července 2008 zahájili čeští vojáci v Iráku plnění nového operačního úkolu. Po ukončení působení českého kontingentu v jihoirácké Basře příslušníci 5. kontingentu AČR v sestavě MNF-I plnily úkoly spojené s poradenstvím při výuce a odbornou pomocí při obsluze a údržbě vojenské techniky T-72 a BVP-1 iráckým vojákům.

České vojáky, především tankových a mechanizovaných odborností, čekalo v Iráku půlroční působení. Sedmnáctičlenný tým pod vedením velitele kontingentu majora Františka Grmely se skládal ze dvou skupin instruktorů dislokovaných na americko-irácké základně Al Tájí severně od Bagdádu a ze tří příslušníků, dislokovaných na velitelství NTM-I v Bagdádu.

Vojáci v Al Tájí plnily úkoly, spojené s odborným poradenstvím při výcviku iráckých osádek vozidel T-72 a BVP-1. Jejich působištěm se stalo irácké výcvikové středisko Armor School, které se nacházelo v irácké části základny.

Velitel kontingentu:

major František Grmela

Počet příslušníků: 17

ZDROJ: WEB AČR