MISE AIR POLICING 2009, LITVA

Návrh na působení sil a prostředků Armády České republiky v zahraničních operacích v roce 2009 (včetně působení AČR v Litvě) byl schválen na základě usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR č. 985 ze dne 4. února 2009 a usnesení Senátu Parlamentu ČR č. 35 ze dne 28. ledna 2009. Na základě tohoto mandátu vysílá Česká republika do Litvy 75 vojáků, přičemž většina z nich je z 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

Prostor odpovědnosti kontingentu

Operační prostor kontingentu stanovil velitel ACO (Allied Command Operations - Spojenecké velitelství pro operace [SACEUR - Supreme Allied Commander Europe - - Vrchní velitel spojeneckých ozbrojených sil v Evropě]) a byl tvořen vzdušným prostorem nad územím a teritoriálními vodami Estonska, Litvy a Lotyšska. Příslušníci kontingentu Air Policing 2009 působili z letecké základny Šiauliai v Litvě. Tato letecká základna je hlavním operačním letištěm litevských vzdušných sil.

Dalším místem, kde byl kontingent rozmístěn je Středisko řízení a uvědomování (CRC) Karmelava (Litva). Tento prvek velení a řízení byl také posílen radarovými řídícími bojového navedení z 26. brigády velení, řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi.

Převzetí operačního úkolu od dánského kontingentu (Royal Danish Air Force) se uskutečnilo dne 1. května 2009. Operační úkol od kontingentu AČR převzali dne 1. září 2009 příslušníci kontingentu německých vzdušných sil (Luftwaffe).

Hlavní operační úkol kontingentu

Hlavním operačním úkolem kontingentu bylo zabezpečení střežení vzdušného prostoru pobaltských států - Litvy, Lotyšska a Estonska - letouny JAS-39 Gripen jako součást systému NATINAD (NATO Integrated Air Defence System - Integrovaný systém protivzdušné obrany NATO) v období od května do konce srpna 2009 ze základny Šiauliai (Litva).

Velitel kontingentu

Velitelem kontingentu Air Policing pobaltských států byl velitel 211. taktické letky major Jaroslav Míka.

Složení kontingentu

Kontingent tvořilo 75 příslušníků z pěti vojenských útvarů – 21. základny taktického letectva Čáslav, 26. brigády velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav, velitelství společných sil Olomouc, velitelství VP Stará Boleslav a sekce rozvoje druhů sil – operační sekce MO Praha. Jádro kontingentu bylo složeno z příslušníků létajícího a pozemního personálu 211. taktické letky.

Rotace většiny příslušníků kontingentu se uskutečnila mezi 28. červnem a 1. červencem 2009. Zatímco v první rotaci byly zařazeny čtyři ženy, ve druhé rotaci pracovalo osm žen.

ZDROJ: WEB AČR